Thursday 1 November 2012

Yangon (Mianmar)


Bangkokbol kicsit tobb mint egyoras repulout utan megerkeztunk Yangonba, amirol azt hittuk hogy Myanmar fovarosa. De mint kiderult, 2005-ben a hatalmon levo katonai diktatura ugy hatarozott hogy mashol lesz a fovaros, es par szaz kilometerre eszakra egy a rizsfold kozepere epittettek meg az orszag uj fovarosat.

Miutan megerkeztunk, a legszembetunobb az volt, hogy jobboldalon vezetnek, az autok megis szinte mind jobbkormanyosak. Az orszagban 1970-ig a bal oldalt kozlekedtek, majd szinten egy hirtelen dontes utan, hogy megmutassak, hogy mar semmi kozuk az egyikori gyarmatosito angliahoz, egy eszaka alatt megfoditottak az iranyt. A kocsik viszont jobbkormanyosak maradtak, es a fiatalabb autok, amiket hasznaltan japanbol szereznek be, szinten jobbkormanyosak. A legviccesebbek a buszok, amiknek szinten rossz oldalon van az ajtajuk, igy nem a jardarol lehet felszallni, hanem az ut kozepe felol.

A varosban nem lehet motorozni, mivel egyszer egy katonai vezetot elutott egy motoros, aki erre ugy beragott, hogy az egesz varosbol kitiltatta a motorosokat.

Miutan korbeneztunk a belvarosban, egyre inkabb kezdtunk rajonni, hogy az egesz varos nem mas, mint egy nagy putri. Mas delkelet-azsiai orszag is lepukkant, itt viszont kosz van, meg szemet. A hazakrol omladozik a vakolat, az utak, es az autok borzaszto allapotban vannak.

A szallasunk is eleg fura kornyeken van, nem valami modern, kicsit egyszeru, de legalabb tiszta.

Az itteni ferfiak szinte mind ingben, es egy fura hosszu szoknya szeru cuccban jarnak, ami inkabb csak egy rongy, ami a derekuk kore van tekerve. Az utcan mindenhol lehet kapni valami fura falevelbe tekert dohanyt meg egyebb cuccot, szinte mindenki azt ragja, es piros szinut kopdos tole. Az utokonyv szerint a ferfi szoknyat Longyi-nak hivjak, azt a gusztustalan dolgot, amit meg ragnak, azt Betel-nek.

A varosban neha van aram, neha nincs. Kozvilagitas viszont szinte egyaltalan nincs. Az utcak tele vannak hatalmas generatorokkal, amit bekapcsolnak ha epp nincs aram. A szallasunkon a legkondi egy dobozbol kapja az aramot, aminek az a neve, hogy "airconditioner safeguard". Miutan aramot kap a cucc (vagy bekapcsolas, vagy aramkimaradas utan), a szerkezet 5 percig meri, hogy megfelelo-e a feszutseg, majd utana ad aramot a legkondinak.

Csomo dolgot, mint peldaul szallast, csak amerikai dollarral lehet fizetni. Kizarolag a hibatlan, ropogos dollarokat fogadjak el. Ami peldaul egyszer mar kette volt hajtva, az hiaba ropogos, sehol nem fogadjak el. Nem is beszelve azokrol a cimletekrol, amik gyurottek, vagy ossze vannak fickalva. A penzvaltokban a szaz dollarost 20%-kal jobb arfolyamon valtjak, mint peldaul a tizest.
 
Ugy osszessegeben, amit eddig lattunk, elcseszett egy hely ez az orszag.. :)

(Egyebkent azert az utikony segitsegevel sikerult talalnunk par vallalhato ettermet, szoval nem ehezunk, es meg egy hideg sort is tudtunk inni a nagy ijedtsegre.)